Themes - Twenty Nineteen - en to nl_BE translation catalogue (97 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
nl_BE: Ons 2019 standaard thema is ontworpen om de kracht van de blok-editor te tonen. Het bevat aangepaste stijlen voor alle standaard blokken en is zo gebouwd dat wat je in de editor ziet hetzelfde is als op je website. Twenty Nineteen is ontworpen voor een breed scala aan websites, of je nu een fotoblog, een nieuw bedrijf of een goed doel steunt. Het heeft ruime witruimte en moderne sans-serif koppen gecombineerd met klassieke serif inhoudstekst, het is gemaakt om er mooi uit te zien op alle schermgroottes.

en: We help companies communicate with their customers.
nl_BE: We helpen bedrijven te communiceren met klanten.

en: Spark interest on social media
nl_BE: Wek interesse op sociale media

en: We help businesses grow.
nl_BE: We helpen je bedrijf te laten groeien.

en: Activate new customers
nl_BE: Krijg nieuwe klanten

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
nl_BE: We helpen start-ups bij het definiëren (of verfijnen) van een duidelijke merkidentiteit.

en: Redefine brands
nl_BE: Merken opnieuw definieren

en: What We Do
nl_BE: Wat we doen

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
nl_BE: Vreemd genoeg groeide Doug Watson ook op met zijn ouders in een door een familie gerund restaurant in Queens, NY. Voordat hij bij Eva Green Consulting kwam, werkte hij aan digitale campagnes voor Fortune 500 bedrijven.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
nl_BE: Eva Young groeide op met haar ouders in hun restaurant in Queens, NY. Ze opende Eva Young Consulting in 2014 om kleine bedrijven zoals het restaurant van haar ouders te helpen zich aan te passen aan het digitale tijdperk.

en: Content Strategy
nl_BE: Inhoud strategie

en: Social Media
nl_BE: Sociale media

en: Mobile
nl_BE: Mobiel

en: Website Design
nl_BE: Website ontwerp

en: Services
nl_BE: Diensten

en: Contact Us
nl_BE: Neem contact met ons op

en: example@example.com
nl_BE: voorbeeld@domein.be

en: Get In Touch
nl_BE: Neem contact op

en: Learn More
nl_BE: Leer meer

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
nl_BE: Eva Young Consulting is in 2014 opgericht om te voldoen aan de behoeften van kleine bedrijven in de San Francisco Bay regio. We helpen start-ups bij het definiëren van een duidelijke merkidentiteit en digitale strategie die hen door hun financieringsrondes zullen helpen en opschalen naarmate hun bedrijf groeit. Ontdek hoe we je merk een boost kunnen geven met een unieke en krachtige digitale marketingstrategie.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
nl_BE: Pleit voor bedrijven en ondernemers sinds 2014

en: About
nl_BE: Over

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
nl_BE: Je reactie wacht op goedkeuring. Dit is een voorbeeld, je reactie zal pas zichtbaar worden na de goedkeuring.

en: Dark Blue
nl_BE: Donkerblauw

en: Blue
nl_BE: Blauw

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
nl_BE: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
nl_BE: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
nl_BE: Uitgelicht

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nl_BE: Twenty Nineteen heeft op z'n minst de laatste WordPress versie 4.7 nodig. Deze website draait op versie %s. Werk je website bij naar de laatste versie en probeer het nog eens.

en: Back
nl_BE: Terug

en: More
nl_BE: Meer

en: Apply a filter to featured images using the primary color
nl_BE: Voeg een filter toe aan uitgelichte afbeeldingen met de primaire kleur

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
nl_BE: Voeg een aangepaste gekozen kleur toe voor buttons, links, uitgelichte afbeeldingen, enz.

[ctx: primary color]
en: Custom
nl_BE: Aangepast

[ctx: primary color]
en: Default
nl_BE: Standaard

en: White
nl_BE: Wit

en: Light Gray
nl_BE: Lichtgrijs

en: Dark Gray
nl_BE: Donkergrijs

en: Huge
nl_BE: Zeer groot

en: Large
nl_BE: Groot

en: Normal
nl_BE: Normaal

en: Small
nl_BE: Klein

en: Footer Menu
nl_BE: Footer menu

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nl_BE: Volledige grootte

en: Page
nl_BE: Pagina

en: Add widgets here to appear in your footer.
nl_BE: Voeg hier widgets toe om in de footer te tonen.

en: Primary Color
nl_BE: Primaire kleur

en: No comments
nl_BE: Geen reacties

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
nl_BE[0]: %d reactie
nl_BE[1]: %d reacties

en: View more posts
nl_BE: Bekijk meer reacties

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
nl_BE: Gepubliceerd door %s

en: Top Menu
nl_BE: Topmenu

note: translators: %s: Post title. translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nl_BE: <span class="screen-reader-text">"%s" </span>verder lezen

en: Pages:
nl_BE: Pagina's:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl_BE: Het lijkt dat we niet kunnen vinden wat u zoekt. Misschien kan de zoekfunctie helpen.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl_BE: Er zijn geen resultaten voor je zoekopdracht. Probeer opnieuw met andere trefwoorden.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nl_BE: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%s">Begin hier</a>.

en: Nothing Found
nl_BE: Niets gevonden

en: Previous post:
nl_BE: Vorig bericht:

en: Previous Post
nl_BE: Vorig bericht

en: Next post:
nl_BE: Volgend bericht:

en: Next Post
nl_BE: Volgend bericht

en: Search results for:
nl_BE: Zoekresultaten voor:

en: Older posts
nl_BE: Oudere berichten

en: Newer posts
nl_BE: Nieuwere berichten

en: Posted in
nl_BE: Geplaatst in

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nl_BE: Laat een reactie achter<span class="screen-reader-text"> op %s</span>

en: Posted by
nl_BE: Geplaatst door

en: Archives:
nl_BE: Archief:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
nl_BE: %s archief:

en: Post Type Archives:
nl_BE: Berichttype archief:

en: Daily Archives:
nl_BE: Dagelijkse archieven:

en: Monthly Archives:
nl_BE: Maandelijkse archieven:

en: Yearly Archives:
nl_BE: Jaarlijkse archieven:

en: Author Archives:
nl_BE: Auteur archieven:

en: Tag Archives:
nl_BE: Tag archieven:

en: Category Archives:
nl_BE: Categorie archieven:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
nl_BE: Bewerk <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
nl_BE: Spring naar de inhoud

en: Social Links Menu
nl_BE: Sociale links menu

en: Primary
nl_BE: Primair

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
nl_BE: Met trots aangedreven door %s.

en: Comments are closed.
nl_BE: Reacties zijn gesloten.

en: Next
nl_BE: Volgende

en: Previous
nl_BE: Vorige

en: Comments
nl_BE: Reacties

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl_BE[0]: %1$s reactie op &ldquo;%2$s&rdquo;
nl_BE[1]: %1$s reacties op &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
nl_BE: Één reactie op &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
nl_BE: Laat een reactie achter

en: Join the Conversation
nl_BE: Doe mee met de conversatie

en: Your comment is awaiting moderation.
nl_BE: Je reactie wacht op goedkeuring.

en: Edit
nl_BE: Bewerken

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
nl_BE: %1$s om %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
nl_BE: %s <span class="screen-reader-text says">zegt:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl_BE: Het lijkt dat hier niets gevonden wordt. Probeer eens met een zoekopdracht?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nl_BE: Oeps! Die pagina werd niet gevonden.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nl_BE: het WordPress team
